Aktuality

KDina se sesbíraným materiálemdyž se mně po uveřejnění prosby, aby kamarádi horolezci darovali Aranďanům opotřebované, ale funkční součásti výzbroje a výstroje ozval Honza Vorel, netušila jsem, co z toho vzejde. Bylo to v době,  kdy vláda kvůli koronaviru zakázala i 1.ročník jeho  festivalu, kam měli lidé donést svoje dary. Honza si poradil a zorganizoval místa sběru pod lezeckými stěnami. Výsledek sbírky je skutečně neočekávaný, sešel se mně v garáži hotový horolezecký poklad. Je to důkaz, že dobrá vůle lidí má mnoho podob a díky Bohu stále žije.

Když jsem koncem listopadu 2019 odjížděla z Baltistánu, nemohla jsem tušit, že v Číně se již pomalu rozjíždí infekce Covid 19, která pak brzy přerostla ve světovou pandemii. Ta v březnu 2020 dorazila nejen k nám do Čech, ale i do Pákistánu. Šťastným řízením osudu se vyhnula Gilgitu a Baltistánu, protože v té době bylo ještě jediné pozemní spojení Číny s Pákistánem přes vysokohorské sedlo Kunjerab Pass - 4733 mnm, pod vysokou vrstvou sněhu a ledu nesjízdné. Podle některých informací infekci do Pákistánu přinesli islámští poutníci z posvátné Karbaly v Iráku, kam méně majetní Šítové směřují často namísto Mekky, protože jedostupná i autobusem přes Irán namísto mnohem nákladnější letecké dopravy do Saudské Arábie. Je nabíledni, že při takovém výletu trvajícím nejméně měsíc, je pravděpodobnost jakékoliv nákazy i jejího rozšíření v uzavřeném prostoru autobusu téměř rovna jistotě. Tím více to platí samozřejmě o covidu 19.

a místní lid pokračuje ve výstavbě Czech Campsite. Spolu s nimi doufáme, že po období Covidu začnou horolezci a trekaři opět přicházet do Karakorumi i do jejich údolí, a Czech Hospital bude možné částečně financovat právě z výtěžku Czech Campsite.

Paní Dina po mnoho let skvěle šíří dobré jméno naší země v místech, kde by nás jinak nejspíš vůbec neznali, natož aby nás měli v lásce. Zcela lidsky a nezištně chce přispět ke zlepšení údělu obyvatel nejvyšších hor světa, které poznala coby horolezkyně a členka první Československé karakorumské expedice v roce 1970 a kam se pak často vracela.

Sarwar Taqi Shigri s bratrem "chairmanem" Alim tancují v sedle pod horou Bargandjo ve výšce 4700 metrů. Nikdo z vesnice doposud neonemocněl Covidem.

Když Pákistán na jaře 2020 také zasáhla pandemie coronaviru, komentoval to tamější premiér Imran Khan v tom smyslu, že si země žádný lock down nemůže dovolit. Řekl to velmi jasně:

" Musíme balancovat na laně, napnutém mezi smrtí v důsledku coronaviru a smrtí hladem".

Co potřebujeme?

Jakékoliv vybavení pro skalní a horské lezení. Například lana, smyčky, karabiny, osmy či jiná jistidla, skoby, vklíněnce, friendy, úvazky, lezečky, stoupací železa, cepíny, ledovcové šrouby, kladiva, přilby, spacáky, stany, nýty, akuvrtačku .....Prostě jakýkoliv lezecký materiál, který můžete postrádat.

Pro koho to je?

Chceme vytvořit Czech climbing school v Arandu – Baltistán / Pakistán

­