Co potřebujeme?

Jakékoliv vybavení pro skalní a horské lezení. Například lana, smyčky, karabiny, osmy či jiná jistidla, skoby, vklíněnce, friendy, úvazky, lezečky, stoupací železa, cepíny, ledovcové šrouby, kladiva, přilby, spacáky, stany, nýty, akuvrtačku .....Prostě jakýkoliv lezecký materiál, který můžete postrádat.

Pro koho to je?

Chceme vytvořit Czech climbing school v Arandu – Baltistán / Pakistán

Kde to jde předat?

Osobně
Praha – Stěna Holešovice - www.stenaholesovice.cz
Brno – Lezecké centrum Hangár – www.hangarbrno.cz
Český ráj – Obročník Jan, U Rybníka 67, Mírová p. Kozákovem tel: 723824146
Poštou a také osobně

Trochu podrobněji o projektu

Czech Hospital již od roku 2007 zachraňuje životy a léčí nemocné, nejvíce děti. Celou tu dobu zajišťujeme pro ni léky, přístroje, údržbu budovy a mnoho dalšího, o čem se můžete dočíst i zpětně na těchto stránkách. Za největší úspěch považujeme, že od roku 2007 nám zemřely na zimní zápal plic jen dvě děti, zatímco předtím jich umíralo v průměru 10-15 ročně. Také nás až zamrazilo, když nemocnice jednorázově zachránila životy 136 malých dětí, které v únoru 2017 onemocněly speciálním druhem zánětu mozkových blan a bez antibiotik z naší nemocnice by byly všechny zemřely. To je ale jen pomyslný vrchol ledovce těch 14 let. Podařilo se i mnoho jiných věcí v posunu kvality života i přístupu ke vzdělání obyvatel Arandu a vlastně celého údolí Basha, vzdáleného cca 100km od K2.
Stále ale před námi stojí největší a nejtěžší úkol v podobě zajištění samostatné udržitelnosti tohoto projektu. Je to ono již trochu zprofanované, ale stále výstižné heslo: " Nerozdávejte ryby, rozdávejte udice!"
Je evidentní, že vesničané, kteří provozují zemědělství na středověké úrovni, nejsou schopni tímto způsobem vytvořit "udici", tedy v tomto případě nadhodnotu, ze které by bylo možné nemocnici financovat. Jako jedinou možností se nám po zralé úvaze jeví možnost poskytování ubytovacích, stravovacích, průvodcovských, organizačních, nosičských a všemožných dalších služeb návštěvníkům jak z ciziny, tak i rostoucí domácí klientele.
Za tímto účelem jsme již iniciovali v Arandu zárodek kempu, poskytujícího základní ubytovací a hygienické služby. Důležité je ale také vytvořit skupinu schopných horolezců a vůdců, kteří by zajistili příchozím kvalitní a bezpečné služby jak při horolezeckých tak i trekařských aktivitách na nejrůznějších úrovních. Baltiové jsou horami odkojeni, pohybují se tam jak sněžní levharti. Aby však nebyli svým klientům nebezpeční, anebo aby si tito nepřivedli nosiče a vůdce odjinud, je potřeba zajistit možnost vyškolení místních v základní lezecké i expediční technice. Přímo nad vesnicí v místě Senčecha mají Aranďané skalní stěnu, vhodnou k nácviku techniky skalního lezení, jištění i všeho co s tím souvisí. Mohla by zde po Czech Hospitalu, Czech Campsitu i Czech hostelu vzniknout i Czech climbing school, na které by se mohli místní všechno potřebné naučit a pak se zlepšovat.
Aranďané by si to moc přáli, souvislosti chápou velmi dobře, má to jen malý háček: nemají prakticky žádný lezecký materiál ani prostředky na jeho zakoupení. Poprosili nás o pomoc a já bych tuto prosbu chtěla na tomto místě tlumočit horolezecké veřejnosti: "Darujte, prosím, cokoliv můžete, nemusí to být nové, stačí když to bude funkční. Poskytnout místním lidem horolezecké vybavení bude veliká pomoc při vzniku "Czech Climbing School" která následně bude moci předávat místním lidem potřebné znalosti a díky sbírce i základní vybavení tak, aby byli schopni nabízet kvalitní průvodcovské, lezecké i ostatní potřebné služby Výtěžek z nich pak bude z části použitý na provoz Czech Hospital, čím by se postupně zajistila její budoucí trvalá samo udržitelnost.
Nashromážděný materiál bude do Arandu převezen v průběhu roku 2021. Pokud máte chuť se do oblasti podívat a mimo svých smělých cílů pomoci při transportu materiálu, ozvěte se e-mailem. Zrovna tak by bylo skvělé, kdyby někdo z Vás měl chuť s místními v Arandu dobrovolnicky strávit nějaký čas a naučit je základy skalního a horského lezení.

Arandu se nachází zde - https://mapy.cz/turisticka?vlastni-body&x=75.3307485&y=35.8635879&z=15&base=ophoto&ut=Nov%C3%BD%20bod&uc=wSOS-wJBhu&ud=35%C2%B051%2759.997%22N%2C%2075%C2%B020%276.656%22E

Moc Vám za Vaše pochopení děkujeme.

Sbírku materiálně také podpořili.

Zdeněk „Háček“ Hák – ambasador „CT“ - www.climbingtechnology.cz
Singing Rock - www.singingrock.cz