Aktuality

16.8.2018
Příběh malé Rukoyi z Arandu, aneb transplantace rohovek v Baltistánu
Setkání s Rukoy S Rukoyou jsme se seznámili v průběhu naší podzimní mise v roce 2010. V Arandu končily žně a na všech políčkách proměněných na dočasné mlaty již třetí týden kroužily dokola uvázaní jaci, míšenci dzo i krávy, aby co nejlépe vydupali z klasů pšenice skromnou úrodu na zimu. Na jednom mlatu tehdy asi osmiletá Rukoya pomáhala mamince sbírat ze země zapomenutá zrnka a všimli jsme si, že podivně mhouří oči, jako by pořádně na zrnka neviděla. Obě patřily evidentně k nejchudším obyvatelům Arandu. Holčička nás zaujala a na její oko jsme se zblízka podívali. Přes bělmo až ke zřítelnici se táhla nepravidelná hnědá skvrna. Když matka viděla náš zájem, přiblížila se a řekla, že holka se jmenuje Rukoya, že špatně vidí, ale ona nemá žádné peníze, aby ji odvezla k očnímu lékaři do Skardu. ... číst dále

Reportáž ČT ze stáže Dr.Niaze ve FN Brno
17.6.2018
Dina v pořadu ČT "Uchem jehly"
Do líbezné krajiny kopečků Českého středohoří na faru v Třebenicích tentokrát zavítala žena, která dobře zná krásu velehor a jako první československá horolezkyně vystoupala i na vrcholky dvou osmitisícovek. Dina Štěrbová si povídala s Pavlem Klineckým samozřejmě o horách a horolezectví, ale i o svém manželství s ekologem a cestovatelem Otakarem Štěrbou a také o tom, čemu se věnuje nyní. Ve svých pětašedesáti letech spolu s Vítězslavem Dokoupilem začala realizovat projekt Czech Hospital, který přispívá ke zlepšení životních podmínek ve vysokohorských himálajských vesnicích. Od roku 2007 nemocnice ve vesnici Arandu pod ledovcem Čhogo-Lungma slouží svým pacientům a Dina Štěrbová pomáhá se zajištěním jejího provozu, rozšiřováním jejího vybavení i se zásobováním léky.
1.10.2017
Mise 2017
Dina Štěrbová a Viťa Dokoupil odlétají na misi 2017 do Pákistánu. Hlavní úkol je dostavět Hostel pro studenty z vysokohorských vesnic západního Himaláje - Karakoram. Zápisky z mise můžete sledovat
tady Facebooku
23.3.2017
SITARA-I-KHIDMAT
U příležitosti Dne nezávislosti prezident Pákistánu svěřil paní Dině Štěrbové pákistánské občanské ocenění "Sitara-I-KHIDMAT" (Hvězda za služby) za dlouholeté vynikající humanitární působení v Baltistánu. Ceremonie udělení tohoto ocenění proběhla dne 23.března 2017 v pražském hotelu Hilton.
Sitara-I-Khidmat Dina Štěrbová

26.11.2016
Hostel Skardu
V letošním roce jsme do Pákistánu nejeli. Nicméně stavba hostelu pokračuje. Snažíme se stavbu řídit na dálku pomocí mailů a telefonu. Jsou udělané stropy a vstupní průčelí, dělají se vnitřní omýtky a podlahy.
Nemocnice v Arandu je již nachystaná na zimní období. Z finančních prostředků Czech Hospital získaných od sponzorů a dárců je zásobena léky a zdravotnickým materiálem na celou zimu. Doufáme a věříme, že opět i letošní zimu nezemře ve vesnici žádné dítě.
20.5.2016
Stavba Hostel Skardu
Ve Skardu i v této chvíli pokračuje stavba hostelu (internátu) pro děti z vysokohorských vesnic Baltistánu.
21.3.2016
Zpráva z mise roku 2015
Naši zprávu o činnosti za rok 2015 zahájíme tentokrát ve srovnání se zprávami z minulých let neobvykle a kdo nemá čas či zájem tento úvod číst, může jej klidně přeskočit. Již 10 let totiž provozujeme humanitární činnost v zemi, o které není žádným tajemstvím, že patří mezi nejnebezpečnější na světě, které ale jen málokdo rozumí. . . . . .
celý článek
2.1.2016
Manchikora
Za deset let našeho humanitárního působení v Pákistánském Karakorumu patří tento příběh k našim nejradostnějším a dodnes nás naplňuje dojetím i hrdostí na "naše" Aranďany. Je nám ale i inspirací v těžkých chvílích, kdy nám optimizmus občas trochu bledne. . . . .
celý článek
Granát Manchikera
2.12.2015
Hassan - pohádka se šťastným koncem
Nikdo přesně neví kdy se Hassan narodil, protože v té době ještě Baltijci nemuseli mít žádné identifikační doklady a data narození svých dětí si nezapisovali. Stejně nebylo jisté, zda se dítě dožije prvního roku svého života a tak jim ani nedávali při narození jména, radši s tím nějakou dobu počkali. S Hassanem jsme se poprvé seznámili v roce 2007, když jsme s Viťou na 24 džípech dovezli z Česka do Arandu skládací nemocnici spolu s léky a vybavením. Hassan byl jedním z mnoha místních dětí, které fascinovaně pozorovaly, jak nemocnici stavíme. . . .
celý článek
Malý Hassan
17.9.2015
Mise 2015 - Záchrana rodičky
Najaf,Ali,zdravotník naší Czech Hospital v Arandu právě zachránil mladou rodičku Fatimu a jejího novorozeného synka, když jí nevyšla placeneta, téměř vykrvácela, 7 hodin ji vezl naším záchranným džípem do Skardu v bezvědomí a udržoval při životě infuzemi a našimi léky. Fatima i synek jsou teď v pořádku !!!!!
9.9.2015
Mise 2015
10.9.2015 odlétají Dinna a Viťa na kontrolní misi do Baltistánu. Zkontrolují plnění minulých projektů a stav výstavby "Czech Hostelu".
19.6.2015
Poděkování
Marcela a Ivo se rozhodli, že budou podporovat chlapce Akhtara z vesnice Ascoli na studiích ve Skardu. Akhtar a i my jim za to velice děkujeme.
Akhtar
17.6.2015
Anabáze zvaná Czech Hostel
Přišli jsme k názoru, že by bylo správné a užitečné poskytnout našim příznivcům vysvětlení ke klipu o stavbě „hostelu“. Klip je sice velice legrační, prozrazuje, že jeho autor předtím nikdy nedržel v ruce kameru, ale poznat, že se něco staví, z něj jde. Názvem „hostel“ lidé v Arandu a Skardu obvykle nazývají ubytovací zařízení pro studenty. U nás bychom asi použili termínu „studentská kolej“ i když v případě Czech Hostelu se jedná o hodně malou kolej, spíše jen o domeček. Pro ty, kdo čtou naše stránky, název „Czech Hostel“ asi není překvapením... Celý článek je zde
17.5.2015
Kuda-E-Faring v titulcích
Přidali jsme titulky do filmu Khuda-E-Faring
15.5.2015
Výstava a beseda v Bruselu
U příležitosti Evropského roku pro rozvoj se uskutečnila výstava fotografií "Nemocnice na konci světa" spojená s promítáním dokumentárního filmu v prostorách Evropského parlamentu. Tuto výstavu svou osobou zaštiťoval europoslanec Jaromír Štětina. Jde o výstavu zachycující projekt založení české nemocnice, školy a další aktivity Czech Hospital v Baltistánu.
Krajanský spolek Beseda spolu se zastoupením Olomouckého kraje a za podpory Českého centra v Bruselu uspořádal besedu s paní Dinou Štěrbovou, autorkou knihy "Touhy a úděl" o ženách na osmitisícovkách.
1.5.2015
Výstava a beseda v Evropském parlamentu
Od 11. do 13. 5. 2015 bude v Evropském parlamentu probíhat výstava věnovaná české nemocnici v Baltistánu. Spolu se zastoupením Olomouckého kraje a za podpory Českého centra vás srdečně zveme na besedu, která se bude konat v Českém centru (av. A. Buyl 150, Brusel) v úterý 12. 5. 2015 od 20 hodin. .
pf2015

28.3.2015
Zahájení stavby Hostelu
V těchto dnech byla zahájena stavba Hostelu (internát pro studenty z vysokohorských vesnic). Je nakoupena část materiálu, armatury, dřevo na okna, cement a vyrobena již část cihel. Jak je v tomto kraji zvykem, byl obětován beran. To aby ve zdech budoucí budovy se nestalo nic zlého. Založení základního kamene a usazení první armatury požehnal místní mula.
Musíme říct, že z toho máme velkou radost, už i proto, že od zakoupení pozemku, jeho přípravy na stavbu, až po zahájení stavby proběhlo bez naší přítomnosti a našeho bezprostředního dohledu na místě samém. Kdo zná místní poměry v Pákistánu, tak mu to musí připadat jako malý zázrak. Zúročují se léta naší práce a výběru našich spolupracovníků. To se nám potvrzuje nejen na stavbě Hostelu, ale i chodu naší nemocnice v Arandu.
5.3.2015
Výstava v Ostravě
V Městské knihovně Ostrava byla otevřena výstava fotografií z našeho působení v Baltistánu. Zahájení výstavy bylo spojeno i s přednáškou Diny Štěrbové o její nové knize "Touhy a úděl".
Fotogalerie z výstavy
14.1.2015
Ultrazvuk
Do Arandu byl již dopraven ultrazvuk odeslaný z ČR, který má hlavně odhalovat potenciální komplikované porody.
pf2015

27.12.2014
Děkujeme
za podporu našich projektů
pf2015

22.12.2014
Plzeňský deník
Píší o nás

3.12.2014
Výstava v senátu ČR
Ve středu 3. prosince 2014 v 17.00 hod. v byla za účasti pákistánského velvyslance pana TAJAMMUL ALTAF zahájena v Senátu ČR výstava "Nemocnice na konci světa".
Fotografie jsou umístěny v chodbě Místopředsedů Senátu PČR, vstup přes recepci “A” z Valdštejnské ulice, Praha 1.
27.9.2014
Kniha - Touhy a úděl
Autorka knihy, Dina Štěrbová, shromažďovala neúnavně a až s mravenčí pílí celých 15 let informace o prvních ženách na těchto horských velikánech. Mimořádně velký důraz je kladen na autenticitu jednotlivých faktů. Kromě obrovského množství mimořádných fotografií obsahuje kniha i přesné tabulky zdolání vždy prvních deseti žen na každé osmitisícovce.
27.9.2014
Komiks - první ženy na Cho Oyu
V letošním roce je to 30 let od prvního ženského výstupu na osmitisícovku Cho Oyu
16.12.2013
Pozemek ve Skardu
V letošním roce jsme na misi do Pákistánu nakonec neodletěli. Cestu jsme měli sice naplánovanou, letenky zajištěné, ale vzhledem k tragickým událostem se zastřelenými horolezci a postřílenými Pákistánci na KKH, jsme misi zrušili. Ne že by se tragédie týkala oblasti našeho působení, ale naše cesta do Baltistánu, v případě, že neletíme letadlem, vede přes inkriminovanou oblast.
Nicméně i tak jsme nezaháleli a do Pákistánu jsme poslali námi zakoupený ultrazvuk ALOKA SSD 500 a naše privátní peníze na zajištění provozu nemocnice, tj. na nákup léků a výplaty mezd.
Podařilo se nám i na dálku pomocí našich pákistánských spolupracovníků zakoupit ve Skardu pozemek na stavbu "Houstlu" internátu pro děti z těžko přístupných vysokohorských vesnic. V současné chvíli již byly na pozemku zahájeny práce.
1.12.2013
Praha kino Lucerna v 18:30 hodin
Zveme na besedu o Baltistánu s Dinou Štěrbovou pod názvem "Nemocnice na konci světa"
Kromě jiného zde Dina představí i nový film Khuda-e-Faring.
4.10.2013
Výstava
U příležitosti zahájení Mezinárodního festivalu outdoorových filmů proběhla v Domě kultury Ostrava vernisáž o našich fotografií

23.9.2013
Promítání filmu Khuda-e-Faring

6. 10. 2013 20:00 Olomouc - Kino Metropol - účast Diny Štěrbové a Víti Dokoupila
8. 10. 2013 19:30 Ostrava - Dům kultury města Ostravy - Kino Art
11. 10. 2013 18:00 Kostelec nad Orlicí - Spiegelův dvůr
14. 10. 2013 17:00 - kino Luna
14. 10. 2013 17:00 Ostrava - Kino Luna
25. 10. 2013 18:30 Žilina - Městský úrad v Žilině
21. 11. 2013 19:00 Frýdek-Místek - Nová scéna Vlast
22. 11. 2013 17:00 Česká Třebová - Kulturní centrum - Kino Svět
22. 11. 2013 18:00 Štěchovice - Multifunkční centrum
25. 11. 2013 17:30 Praha - Kino Atlas
5. 12. 2013 17:00 Plzeň - Měšťanská Beseda - JoNáš
13.5.2013
Upoutávka na film Khuda-e-Faring


Premiéra filmu : Velké kino, Zlín 20.května 2013 v 19 hodin
20.4.2013
Dina převzala cenu Kantuta
Dne 19.4.2013 měla Dina Štěrbová ve zlínském kulturním institutu Alternativa poutavou přednášku o humanitární činnosti v Baltistánu, kde se svým kolegou Viťou Dokoupilem promítali záběry z mnohaletého působení v dané oblasti. Přítomen byl i zlínský rodák a cestovatel pan Miroslav Zikmund, který po přednášce předal v Městském divadle Zlín, Dině Štěrbové v rámci festivalu „Země neznámá“, cenu KANTUTA, kterou získala řada mimořádných osobností za osobní přínos v oblasti poznávání a sbližování kultur světa. Pan Zikmund přijal pozvání na chystanou premiéru filmu Khuda-e-Faring dne 20.5.2013 ve Velkém kině Zlín.

z leva - Viťa Dokoupil, Miroslav Náplava, Miroslav Zikmund a Dina Štěrbová
Z leva - Viťa Dokoupil, Miroslav Náplava, Miroslav Zikmund a Dina Štěrbová
10.4.2013
Pozvánka na premiéru filmu
Zveme na premiéru našeho nového dokumentárního filmu Khuda-e-Faring, který se bude promítat 20.května 2013 ve Zlínském velkém kině v 19 hodin, za účasti všech protagonistů. Předprodej vstupenek je od 1.5.2013, cena vstupenky je 70,- Kč
Pozvánka na premiéru nového dokumentárního filmu

10.4.2013
Pozvánka na výstavu
Výstava potrvá do 9.května 2013
Pozvánka na výstavu fotografií - FN Olomouc

27.7.2012
Návrat z Mise 2012
Účastníci letošní mise 2012 do Arandu jsou zpět. I letošní mise byla velmi úspěšná, i když zpočátku se nám nevyvíjela příliš dobře. Vezli jsme totiž do Baltistánu kompresor pro mikrochirurgickou operační jednotku, kterou jsme dostali darem od firmy SPIRIT MEDICAL, spol. s r.o. pro doktora Niaze a jak je v této zemi zvykem, jednotku nám zadrželi celníci. Nakonec jsme ji vydobyli, ale stálo nás to zhruba 1000$ navíc a ztráta jednoho týdne, což bylo, vzhledem k úkolům, které nás čekaly, dosti kritické.

Co se nám letos podařilo:

- vybudovat vodovod na pastvinách Šenčecha
- vybudovat vodovod na pastvinách Bargandžo
- vybudovat vodovod na pastvinách Gemendoc
- vybudovat zavlažovací kanál nad Arandu
- udělat dvě třídy pro děti z Arandu
- Instalovat a oživit mikrochirurgickou jednotku v nemocnici ve Skardu
- Zásobit nemocnici léky na další rok
- dohodnout ustanovení místa pro učitele v Arandu

Poznámka:
Kanál je úžasné dílo vysoko nad Arandu. Místní ukázali mistrovství práce s kamenem a improvizací. To, že jsme dokázali kanál zhotovit v tak omezeném čase, který je limitovaný naším pobytem, vyvolávalo údiv u úředníků a jiných renomovaných NGO.
Vodovody - jsme první NGO, která vybudovala vodovody na tak odlehlých místech jako jsou pastviny.
Bargandžo o 1600 metrů výš než Arandu vysoko nad ledovcem Čogolungma a den cesty
Gemendoc dva dny cesty o 1000 metrů výš a dlouhý tři tisíce stop ve svahu, na kterém jsme se nemohli udržet.
Prostě, hodně jsme se nachodili.

6.6.2012
Mise 2012
7.6.2012 odlétají na misi do pohoří Karakoram Dina Štěrbová, Vítězslav Dokoupil, Marcela Škvařilová a Ivo Škvařil s úkoly danými projekty na rok 2012
17.3.2012
Úspěšné ukončení stáže Dr.Niaze
Rádi bychom na tomto místě poděkovali jak vedení FN Brno-Bohunice, reprezentované osobou ředitele pana MUDr.Krause, MBA, tak paní primářce tamější Oční kliniky Prof.MUDr.Evě Vlkové, CSc operatérce a učitelce Dr.NIaze paní Doc.MUDr.Hlinomazové, PhD a v neposlední řadě i pracovníkům Tkáňové banky v Brně.Náš upřímný dík patří taktéž i majiteli a řediteli v jedné osobě kliniky Lexum v Praze, panu Prof.MUDr.Martinovi Filipcovi CSc, pracovníkům Tkáňové banky ve Vinohradské nemocnici v Praze a mnoha dalším lidem, kteří napomohli tomuto dobrému skutku. Nesmíme zapomenout na firmu SPIRIT MEDICAL, spol. s r.o., která věnovala Dr.Niazovi, potažmo nemocnici DHQ ve Skardu, oční mikrochirurgickou jednotku Protegé s příslušenstvím.
Zakončení stáže Dr.Niaze ze Skardu ve FN Brno

30.11.2011
Zpráva z MLP 2011
V rámci Malého lokálního projektu "Omezení otrocké práce v karakorumském zemědělství" jsme zakoupili zemědělskou techniku, kterou jsme dopravili do vesnice Arandu. Zpráva o realizaci projektu je zde
25.10.2011
Mise 2011
Dne 24.10.2011 se vrátili vpořádku všichni účastníci Mise 2011. Úkoly dané projekty na rok 2011 jsme beze zbytku splnili. Nakoupili a dramaticky dopravili zemědělskou techniku do Arandu, opravili dvacet kilometrů tatřka neprůjezdné cesty, opravili tři mosty a jednu "čolu", tj lanovka přes řeku. Navíc jsme nakoupili léky na rok provozu nemocnice a zajistili ji i personálně a dodělali vodovod v Ghonu. Navázali jsme i spolupráci se sdružením Berkat. Připravujeme školení v ČR na transplantaci rohovek pro doktora Niase.
7.9.2011
Mise 2011
8.9.2011 odlétají na misi do pohoří Karakoram Dina Štěrbová, Vítězslav Dokoupil, Eva Chvílová a Pavel Buček s úkoly danými projekty na rok 2011
3.7.2011
Smutná zpráva
Dnes nám přišla smutná zpráva, která jen dokládá potřebu opravy cesty údolím Arandu. Zpráva říká, že byli zabiti čtyři lidé, když jejich auto spadlo u vesnice Doko do řeky Basho. Gulzar Hussain Kazim, Haji Mohammad, Ejaz a Syed Nasir. Dva lidé jsou zraněni: Dr.Ashraf a Syed Mohammad Ali.
Oživilo nám to vzpomínku z loňského léta, kdy jsme málem i my spadli do 400 metrové propasti s naší Toyotou, a to právě nad vesnicí Doko.
Tak to prostě chodí, nejdůležitější události našich životů se často odehrají jen ve zlomcích času

1.7.2011
Pozvánka na výstavu
Ve dnech 5.a 6.července u příležitosti Tovéřských hodů budou vystaveny fotografie z našeho působení v Baltistánu v toveřském kulturním domě.
22.6.2011
Pozvánka na výstavu
Zveme vás na výstavu fotografií z Baltistánu do Regionálního centra v Olomouci, Jeremenkova ulice, výšková budova u hlavního vlakového nádraží.
Vernisáž bude v pondělí 11.července 2011 v 17:00 hod. Výstava potrvá do 27.července 2011
14.4.2010
Zlatý záchranářský kříž za rok 2010
Náš kolektiv Czech Hospital získal prestižní ocenění předávané z rukou prezidenta České republiky Václava Klause "Zlatý záchranářský kříž" v kategorii "Humanitární čin mimo území ČR"
2.2.2011
Pozvánka na výstavu
Dne 7.2. - 5.3.2011 budeme mít výstavu ve FN Ostrava v galerii Ametyst
Vernisáž proběhne v pondělí 7.2.2011 v 18 hod
11.9.2010
Mise 2010
12.9.2010 odlétají do Baltistánu Dina Štěrbová a Viťa Dokoupil, aby realizovali projekt, podporovaný Českou republikou :
"MODELOVÉ ŘEŠENÍ ZLEPŠENÍ ŽIVOTNÍ SITUACE
V EXTRÉMNÍCH PODMÍNKÁCH HORSKÝCH HIMALÁJSKÝCH VESNIC"
- Titulní list
- Identifikační formulář
- Tabulka výstupů a aktivit
- Rozpočet
- Matice logického rámce
- Popis výchozího stavu
- Vztah projektu k řešení potřeb partnerské země
- Příloha k rozpočtu
29.8.2010
Cena města Teplice nad Metují
Tuto cenu získal na Mezinárodním horolezeckém filmovém festivalu v Teplicích nad Metují film "NEMOCNICE NA KONCI SVĚTA" (Otakar Štěrba - Česká republika)
Porotci letos nejlepší snímek vybírali ze 32 filmů od tvůrců z devíti zemí.
> Anotace poroty: "Film, který nám všem otevírá oči"
3.5.2010
Pozvánka na výstavu
Srdečně zveme na naši výstavu fotografií z Baltistánu do Atria Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Brno, Joštova 10.
Program viz pozvánka.
13.4.2010
Přidány fotografie do galerie
Přidány fotografie z naší zimní návštěvy Arandu.
6.4.2010
Reportáž ČT II
Vloženo reportáž ČT po naší zimní cestě do Baltistánu

Reportáž
25.2.2010
Reportáž ČT I
Vloženo reportáž ČT před naší zimní cestou do Baltistánu

Reportáž
24.1.2010
Fotografická soutěž
Zúčastnili jsme se fotografické soutěže "Česká republika pomáhá" vypsané Ministerstvem zahraničnách věcí. V soutěži byly oceněny následující fotografie :
1. Autor: V. Dokoupil, název: Češi v Baltistánu (série snímků)
2. Autor: L. Klicperová, název: Máma Faraja (jednotlivý snímek)
3. Autor: D. Štěrbová, název: Czech Hospital - A (jednotlivý snímek

Vítězné fotografie
24.10.2009
Musíte někam jet, abyste se mohli vrátit
"Každá hora, až malá či velká, každý konkrétní cíl lidského snažení je jen kulisou, rekvizitou ve vážném dramatu lidské důstojnosti. Člověk ji může prohrát jen jednou."
Rozhovor Diny Štěrbové pro deník Dnes.
16.10.2009
Nové logo
Máme nové logo sdružení
Logo Czech Hospital
20.09.2009
Rescue Czech Hospital
tak toto je auto zakoupené naším sdružením Czech Hospital, které bude sloužit především pro údolí Braldu a jeho vejvýše položenou vesnici Ascoli.
Pak09_0043.jpg (188796 bytes) Pak09_0073.jpg (172937 bytes)
20.09.2009
Přidána fotogalerie
Galerie - Arandu 2009
20.09.2009
Informace o misi 2009
Připravujeme podrobnější zprávu z letošní pákistánské mise.
Zde je předběžná informace o misi
8.09.2009
Návštěva u velvyslance
Dnes jsme byli pozváni na Velvyslanectví České republiky v Islamabádu k panu velvyslanci Pavolu Šepelákovi.
U pana velvyslance v Islamabádu
7.09.2009
Návrat do Islamabádu
Dnes jsme se vrátili z karakorumského pohoří,a tím i z oblasti telekomunikačního klidu, zpět do Islamabádu. Odlétáme 10.září ráno a v Praze jsme 10 min po půlnoci 11.září letem z Londýna. Bližší informace o průběhu mise uvedeme po návratu do ČR.
30.07.2009
Úkoly mise 2009
 1. Kontrola stavu nemocnice po zimě 2008, 2009
 2. Revize zdravotní péče
 3. Zabezpečení provozu nemocnice na rok 2009-2010
  - zajištění zdravotní obsluhy (dispenzáře)
  - zajištění dohledu a úklidu
 4. Nákup léků
 5. Zajištění dětské a ženské sestry na rok 2010
 6. Revize vodovodu - stavba odkalovací nádrže
 7. Stavba veřejných sprch se slunečním ohřevem vody
 8. Nátěr podlah ubytování lékařů
 9. Prohloubení spolupráce s pákistánskými organizacemi

Mise 2009 se zúčastní Vítězslav Dokoupil a Dina Štěrbová.
7.8.2009 je odlet z letiště Praha.
10.9.2009 je návrat účastníků mise 2009

Děkujeme všem dárcům, kteří přispěli na projekt "Czech Hospital".
27.7.2009
Dnes podepsána Smlouva o poskytnutí finančního daru"Chatou PAPRSEK " rodina Mikova a Czech hospital o.s. Prostředky jsou poskytovány na realizaci projektu "Czech Hospital v Arandu", české nemocnice v horské vesnici Arandu v pohoří Karakorum, Baltistán, v Pákistánu.
Celková výše příspěvku je 130.000,- Kč
24.7.2009
Dnes podepsána Smlouva o poskytnutí nadačního příspěvku mezi Nadačním fondem "Pomozme dětem ťít lépe " a Czech hospital o.s. Prostředky jsou poskytovány na realizaci projektu "Czech Hospital v Arandu", české nemocnice v horské vesnici Arandu v pohoří Karakorum, Baltistán, v Pákistánu. Prostředky jsou určeny účelově na pořízení:"
 1. LHV (dětská sestra)..............31.714,29 Kč
 2. Odčervení vesnice.................13.478,57 Kč
 3. Léky pro nemocnici...............69.771,43 Kč
 4. Sprchy a revize vodovodu.......8.457,14 Kč
Celková výše příspěvku je 123.421,43 Kč
27.5.2009
25.5.2009
24.5.2009
Přidáno video - Čapáta
23.5.2009
Přidáno video z transportu nemocnice ze Skardu do Arandu - Video
17.5.2009
Dnes byla dána do provozu Návštěvní kniha
5.5.2009
Šest osobností, které se významně zasloužily o propagaci a rozvoj města, doporučila rada k udělení Ceny města Olomouce za rok 2008. Ze 45 návrhů, které radnice obdržela, vybrala odborná komise kandidáty, které na svém dubnovém zasedání schválilo zastupitelstvo města. V oblasti přírodních věd budou oceněni chirurg Miloslav Duda a biolog Milan Hejtmánek. V oblasti výtvarného umění ocenění převezme akademický malíř Lubomír Schneider, v oblasti hudby dirigent Stanislav Macura a v oblasti sportu horolezkyně Dina Štěrbová. Za celoživotní přínos v oblasti společenských věd bude oceněn in memoriam Zdeněk Šprinc. Předávání Cen města Olomouce za rok 2008 proběhne ve čtvrtek 18. června 2009 v 17 hodin ve slavnostním sále Klášterního Hradiska v Olomouci.
Radniční listy
27.4.2009
Film natočený během našeho působení v Pákistánu - Baltistánu NEMOCNICE NA KONCI SVĚTA / HOSPITAL AT THE END OF WORLD bude promítnut na nejstarším filmovém festivalu s horskou tématikou TRENTO FILM FESTIVAL.
24.4.2009
Film natočený během našeho působení v Pákistánu - Baltistánu NEMOCNICE NA KONCI SVĚTA / HOSPITAL AT THE END OF WORLD získal ocenění na filmovém festivalu TUR Ostrava.
19.2.2009
Ukončení projektu - Pakistán
Dnešním dnem byl formálně ukončen organizací Handforhelp o.p.s. projekt Pakistán Hospital Unit. Projekt Pakistán Hospital Unit byl de facto ukončen již v roce 2007, kdy byla budova, vybavení a léky protokolárně předány do správy vesnice Arandu a BHEF. Již rok 2007 byl z části financován účastníky mise (Dina Štěrbová a Viťa Dokoupil) a rok 2008 byl plně financován Czech Hospital o.s. bez účasti Handforhelp o.p.s. Od roku 2008, tedy od svého vzniku, Czech Hospital o.s. pracuje transparentně na novém dlouhodobém projektu, který jsme nazvali "Modelové řešení zlepšení životní situace v extémních podmínkách horských himalájských vesnic. "

"Chápu, že potřeba pomoci v této oblasti je permanentní.
Z mého hlediska se však již nejedná o pomoc bezprostřední ani rozvojovou a vzhledem k tomu považuji naší angažovanost za ukončenou. Projekt bude zařazen na našich stránkách do sekce "Uzavřené projekty" O této skutečnosti budeme informovat v tiskové zprávě, kterou připravíme s naším mediálním poradcem. Přeji Vám nadále hodně úspěchů ve vaší jistě záslužné práci.
Jaromír Dolanský
Hand for Help
Liberec"


Nicméně my si myslíme a jsme o tom přesvědčeni, že v pomoci je třeba pokračovat. Naše přesvědčení pramení ze znalosti prostředí, lidí a jejich každodenních starostí a potřeb.
19.1.2009
Záznam Českého rozhlasu Ostrava z pořadu Apetyt: Rozhovor s Dinou Štěrbovou
23.12.2008
Film natočený během našeho působení v Pákistánu byl oceněn na 6. ročníku MFOF (Mezinárodní festival outdoorových filmů)
Zvláštní cenou za filmové ztvárnění vyjímečného humanitárního projektu / Special award for Film Interpretation of Outstanding Humanitarian Project
NEMOCNICE NA KONCI SVĚTA / HOSPITAL AT THE END OF WORLD.
cenu převzal režisér filmu Otakar Šterba.
22.12.2008
O Czech Hospital napsal celonárodní pákistánský deník International The News :
Inspiring Czech team mission in remote village!
10.11.2008
Czech Hospital o.s. podepsala smlouvu O partnerství a spolupráci s nadací Malý Noe
21.10.2008
Stránky doplněny o galerie videa Galerie videa
01.10.2008
Tato statistika je pouze pro vesnici Arandu, kde bylo provedena evidence domů a obyvatel.
Zbývá zaevidovat vesnici Gon, kterou chápou obyvatelé Arandu jako součást Arandu a nedalekou vesnici Tisar.
V ulici A je 40 domů 352 obyvatel
V ulici B 11 domů 102 obyvatel
V ulici C 24 domů 209 obyvatel
V ulici D 16 domů 129 obyvatel
V ulici E 1 dům 6 obyvatel
-------------------------
Celkem 91 domů

Celkový počet obyvatel je 798

Průměr je 8,77 obyvatel na jeden dům

Mužů je 250 průměrný věk 30,21 let

Źen je 246 průměrný věk 27,3 let

Dětí do 10 let je 302 s průměrným věkem 6,18 let
Chlapců do 10 let je 159 s průměrným věkem 6,30 let
Děvčat do 10 let je 143 s průměrným věkem 6,05 let

Průměrný věk obyvatel je 20,22 let

Nejstarší muž má 65 let
Nejstarší žena má 60 let

Na akci odčervení bylo aplikováno :

Tablety Albendazole ............ 496 krabiček a 2 tablety
Syrup Piprozine .................. 270 lahviček
Syrup Albendazole .............. 32 lahviček
27.09.2008
Doplněna galerie fotografií z letošní mise Arandu 2008
10.09.2008
Výsledky úkolů mise 2008
 1. Nemocnici jsme nalezli ve vynikajícím stavu. Na Pákistánské poměry bylo velmi čisto a uklizeno.
 2. Nejúžasnější zpráva byla, že letošní zimu nezemřelo v Arandu žádné dítě a dokonce žádný dospělý. Pro zdejší oblast je to událost roku. Obvykle se úmrtnost pohybuje až k 10%. V minulých letech to bylo ve vesnici Arandu až 30 dětí za zimní měsíce.
 3. Měnič instalován, takže nemocnici lze zásobit elektřinou i z baterií.
 4. Deponovány peníze na plat dispenzáře, úklid nemocnice a pro supervizora pro dohled nad nemocnicí. Personálně zajištěno.
 5. Nakoupeny a dopraveny léky na roční provoz nemocnice.
 6. Dohodnuta úprava dispenzária pro pobyt lékařů. Vykoná se v příštím roce
 7. Dohodnutý lékařský dohled nad prací dispenzáře a prací nemocnice. Dohodnuta spolupráce mezi zastoupením státu (Pákistánu), nevládním sektorem (nemocnice BHEF) a námi v řešení objevené TBC ve vesnici Arandu.
 8. Audience u českého velvyslance v Pákistánu pana Žďárka, kde jsme ho informovali o úspěchu a dobré pověsti České nemocnice v Baltistánu.

Podrobnější informace jsou ve zprávě Arandu 2008 »
12.07.2008
Úkoly mise 2008
 1. Kontrola stavu nemocnice po zimě 2007, 2008
 2. Revize zdravotní péče
 3. Instalace měniče
 4. Zabezpečení provozu nemocnice na rok 2008-2009
  - zajištění zdravotní obsluhy (dispenzáře)
  - zajištění dohledu a úklidu
 5. Nákup léků
 6. Zabezpečení ubytování lékařů
 7. Prohloubení spolupráce s pákistánskými organizacemi
Mise 2008 se zúčastní Vítězslav Dokoupil, Viola Dokoupilová, Petra Máchová a Dina Štěrbová.
18.7.2008 odlétá Vítězslav Dokoupil, Viola Dokoupilová a Petra Máchová.
25.7.2008 odlétá Dina Štěrbová.
11.8.2008 se vrací zpět do republiky Viola Dokoupilová a Petra Máchová.
Vítězslav Dokoupil a Dina Štěrbová zústávají a zúčastní se olomoucké expedice na horu Spantik (7027 mnm)
Spantik (7027 m n.m.)
07.07.2008
Vzhledem ke sloučení EBanky a Raiffeisen bank došlo i ke změně transparentního účtu.
Nové číslo je: 3350843001/5500
06.06.2008
Dnes byla uzavřena výstava fotografií v olomoucké galerii Primavesi, která dokumentovala nejen dopravu a stavbu nemocnice, ale i těžký život horského národa Baltiů.
10.05.2008
Zřídili jsme nové sdružení Czech Hospital, o.s. a otevřeli jsme nové domény CzechHospital.cz, CzechHospital.com a Balti.cz, na kterých chceme příznivce, sponzory, fandy, zájemce a případné zvědavce informovat o tom, co se děje kolem české nemocnice v Baltistánu, co připravujeme, co jsme již udělali a co se děje s penězi vloženými dárci a sponzory. K tomu účelu jsme zřídili transparentní účet 3350843001/2400, který je veřejně přístupný a kdokoliv se může v kterýkoliv okamžik podívat, co se s darovanými penězi děje. Chceme tak zprůhlednit hospodaření naší neziskové organizace a umožnit nahlédnout do příjmů a výdajů našeho sdružení Czech Hospital, o.s.